معرفی برج خنک کننده

برج های خنک کننده در اکثر مکان های بزرگ و کوچک اعم مانند کارخانه های صنعتی، ساختمان های مسکونی و تجاری بزرگ، نیروگاه‌ ها، پتروشیمی، صنایع هسته ‌ای و سایر صنایع ... به کار می روند. برج های خنک کننده با خنک سازی آب به صورت دائم موجب تنظیم دمای دستگاه های صنعتی و افزایش راندمان تولید می‌ شوند. این دستگاه برای خنک کنندگی آب و سیالات دیگر به کار می روند. معمولا مصرف آب در برج خنک کننده بیشتر است. چرا که قدرت سرد کنندگی آب نسبت به سایر سیالات در حجم برابر بیشتر است.

به عبارت دیگر می توان گفت هدف استفاده از برج خنک کننده در صنایع به گردش درآوردن آب در دستگاه ها به منظور از بین بردن گرمای آب و به منظور خنک کردن آب است که این فرآیند توسط برج خنک کننده انجام می شود.

عملکرد برج خنک کننده چگونه است؟

داخل برج خنک کننده المان های افزایش سطح تماس وجود دارد این المان ها می توانند چوب و یا پکینگ های فیلم و اسپلش باشند. پاشش آب روی این المان ها و تماس با هوای اجباری فن برج خنک کننده موجب خنک شدن آب می شود.

بخشی از آب برای انجام عمل خنک کاری تبخیر می شود که باید جایگزین شود.

در قسمت تحتانی برج های خنک کننده تشت آب وجود دارد که آب خنک شده در آن جمع می شود و خروجی دستگاه به این تشت متصل است.

در این دستگاه آب از بالا به پایین پاشیده می شود و هوا در جهت مخالف با زاویه ۱۸۰ درجه یا متقاطع با زاویه ۹۰ درجه با آن برخورد می کند.

ایجاد جریان هوا در برج خنک کننده به واسطه فن برج خنک کننده دستگاه صورت می گیرد که در مدل های مختلف متفاوت است. در بعضی از برج های خنک کننده از فن ملخی یا آکسیال و در برخی، از انواع فن سانتریفیوژ استفاده می شود.

لازم به ذکر است برج های خنک کننده در محیط هایی با رطوبت بالا کارایی مناسبی ندارند.

 

انواع برج خنک کننده

برج های خنک کننده به دو دسته عمده تقسیم می شوند، که عبارت است از:

·        برج خنک کننده با کشش طبیعی هوا

·        برج خنک کننده با کشش مکانیکی هوا

هر یک از این دو دسته برج خنک کننده به انواع زیر تقسیم بندی شده می شوند:

·        برج خنک کننده با جریان متقابل

·        برج خنک کننده با جریان متقاطع

انواع برج خنک کننده بر اساس روش انتقال حرارت

·        برج خنک کننده مدار باز

در برج خنک کننده مدار باز نقش اصلی بر عهده آب است. هدف اصلی برج خنک کننده مدار باز خنک کردن همین سیال است. در واقع برج خنک کننده مدار باز خود شامل انواع مختلفی می شود و در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد این برج های خنک کننده به این شکل است که آب مورد نظر برای خنک شدن از واحد به برج خنک کننده پمپ می شود. سپس با تبخیر آب در هوای ورودی سبب می شود که دما کاهش یابد.

·        برج خنک کننده مدار بسته

اساس کار این نوع برج های خنک کننده نیز مانند برج های خنک کننده مدار باز است تنها تفاوتشان این است که در این برج های خنک کننده سیال با هوای خنک کننده تماسی ندارد.

عملکرد برج های خنک کننده مدار بسته به این صورت است که گرما بدون مصرف آب مستقیما وارد اتمسفر می شود و انتقال حرارت نیز توسط یک سطح انجام می شود. در واقع این روش از خنک کردن مناسب سیال های فرایندی است.

انواع برج خنک کننده از نظر شکل ظاهری

·        برج خنک کننده مخروطی

برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی، علاوه بر شکل هندسی خاص، پوشش بدنه‌ ای از جنس فایبرگلاس دارد. شکل طراحی این نوع برج خنک کننده موجب می شود که ۳۰ درصد بازدهی خنک سازی این دستگاه با مکش طبیعی متقابل آب و هوا صورت پذیرد. این امر سبب می شود تا مصرف انرژی تا اندازه قابل توجهی کاهش یابد. همچنین تمامی اجزا بدنه این نوع برج خنک کننده نیز از جنس فایبرگلاس می باشد که دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی است.

·        برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی، علاوه بر شکل هندسی چهار وجهی بدنه ‌ای، از جنس فایبرگلاس طراحی می شود. برج خنک کننده مکعبی می تواند هم از نوع جریان متقاطع و هم از نوع جریان مخالف باشد. این نوع برج خنک کننده به دلیل سادگی در طراحی و اجرا، دارای طرف داران فراوانی در بازار دارد و همچنین تمامی اجزای بدنه برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس می باشد که دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد. این نوع از برج های خنک کننده از سایز های کوچک تا تناژ های بالا قابل استفاده است.

استفاده از برج خنک کننده مخروطی بهتر است یا برج خنک کننده مکعبی؟

با مقایسه کامل ویژگی های برج خنک کننده مخروطی و برج خنک کننده مکعبی، مشخص می شود که عملاَ کدام برج خنک کننده بهتر می باشد. مقایسه ویژگی های برج خنک کننده مخروطی و برج خنک کننده مکعبی به شرح زیر می باشد:

·        سیستم هوادهی

در برج های خنک کننده مخروطی، از فن ‌های ۴ پره استـفاده شده که دارای هوادهـی پایـینی می باشد. ولی در برج های خنک کننده مکعبی شرکت مهتاب گستر از فن های ۶ و ۸ پره استفاده شده که دارای حداقل ۵۰ درصد هوادهی بالا تر در دوره های یکسان است .

·        راندمان ترمودینامیکی

برج های خنک کننده مکعبی با توجه به پاشش آب یکنواخت و سرعت هوای حدود ۳m/s درسطح مقطع یکسان نسبت به برج های خنک کننده مخروطی دارای میزان خنک کنندگی بیشتری می باشد. (سرعت طراحی هوا در برج های خنک کننده مخروطی کم تر از m/s ۸/۱ می باشد)

·        اتلاف آب

در برج خنک کننده مخروطی با توجه به عدم استـفاده از قطره گیر برج خنک کننده در اکثر تولیدات، پرتاب آب از قسمت فن برج خنک کننده به میزان قابل توجهی اتلاف آب وجود دارد. در برج های خنک کننده مکعبی با توجه به وجود قطره گیر برج خنک کننده میزان پرتاب آب به بیرون به کم ترین مقدار خود می رسد .

·        سیستم توزیع آب برج خنک کننده

در برج های خنک کننده مخروطی، از سیستم پاشش آب Sprinklerhead استفاده می شود که یک سیستم محرک بوده و معمولا دچار مشکلات متعددی مانند گرفتگی سوراخ های لوله و همچنین جام کردن (به دلیل خرد شدن بلبرینگ ها) می باشد. با توجه به این که شاخک های جانبی فقط قسمت زیرین خود را خیس می نمایند، در صورت حرکت نکردن اسپرینکلر، قسمت زیادی از پکینگ خشک مانده و راندمان دستگاه به شدت کاهش می ‌یابد. همچنین در برج های خنک کننده مکعبی، از سیستم نازل های ضد رسوب مربع پاش Dek Spray استفاده می شود که یک سیستم ثابت بوده و به بهترین حالت ممکن آب بر روی پکینگ های برج خنک کننده توزیع می شود .

·        سیستم کاهش سرعت

در برج های خنک کننده مخروطی از سیستم کاهش دور تسمه و پولی استفاده می شود که این امر سبب افزایش لرزش سیستم و اتلاف راندمان می شود، ضمن این که کارکرد تسـمه ها در معرض بخـار آب و نور آفتاب موجب استحلاک سریع تسـمه ها شده و سـیستم نیازمند تعویض متـوالی تسمه به عنـوان قـطعه مصرفی می باشد. در برج های خنک کننده مکعبی با سایز کوچک از الکتروموتور های دور پایین به صورت کوبل مستقیم با فن استفاده شده که دارای کم ترین لرزش و بالا ترین راندمان می باشد. در برج خنک کننده پیشنهادی با سایز بزرگ تر شرکت مهتاب گستر نیز از سیستم کاهش دور توسط گیربکس استفاده می شود که مزایای قابل توجهی نسبت به سیستم کاهش دور تسمه، پولی دارد.

·        استحکام بدنه

در برج خنک کننده مخروطی با توجه به تعداد زیاد قطعات و استـفاده از پیچ و مهره های فلزی فراوان، همـچنین نازک بودن بدنه، استحکام دستگاه پایین بوده و به مرور زمان و بر اثر لرزش دستگاه قسمت های سوراخ کاری شده ترک برداشته و تبدیل به شکستگی در بدنه شده و آب بندی دستگاه دچار مشکلات عدیده می شود. برج های خنک کننده مکعبی ساخت شرکت مهتاب گستر به گونه ‌ای طراحی شده که دارای کم ترین مقدار سوراخ کاری بوده وکم ترین میزان فشار برروی پیچ و مهره های موجود وارد می شود. همچنین نقاط تمرکز تنش با استفاده از لایه‌ های اضافی تقویت می شود. تمامی لایه های قطعات فایبرگلاس با استفـاده از رزین ایزوفتالیک تولید شده که نسبت به انواع دیگر دارای ۲.۵ برابر استحکام بالا تر می باشد. همچنین ضخامت قطعات فایبرگلاس درستون ها و تشتک برج های خنک کننده به ۱۲mm  می رسد .

برج خنک کننده مهتاب گستر

طراحی و تولید انواع دستگاه های صنعتی از جمله انواع برج خنک کننده متناسب با نیاز ها و در خواست های هر مشتری و مطابق با استاندارد های روز در شرکت ما انجام و کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت بسیار مناسب به فروش می رسد.

گروه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه تهویه مطبوع، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، مبدل حرارتی صفحه ای، انواع منبع کویل دار، انواع برج خنک کننده و قطعات برج خنک کننده ، کندانسور هوایی، دستگاه هواساز، انواع چیلر ها (چیلر تراکمی و چیلر جذبی)، پمپ و سیستم های آبرسانی، انواع فن کویل ها و اسپیلت ها، ساخت انواع دستگاه اگزاست فن، انواع یخساز صنعتی، انواع سختی گیر آب، انواع فیلتر شنی، سیستم های تصفیه آب و هوا با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، با داشتن تیمی فنی و متخصص تلاش دارد تا بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و به ویژه صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید برج خنک کننده و محصولات مشابه را دارید، می توانید با دریافت قیمت برج خنک کننده، تکنولوژی ها و آپشن های آن ها و مشورت کارشناسان فروش مهتاب گستر انتخاب بهتری داشته باشید.

مجموعه صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع برج خنک کننده به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع برج خنک کننده و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برج خنک کننده و نحوه تولید آن به سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 66706377 66709528